Wpływ stosowania nawiewników okiennych na wentylację w mieszkaniu.

Dodano: 31.01.2024

Nawiew powietrza jest niezbędnym elementem każdego systemu wentylacji i bezpośrednio wpływa na skuteczność jego działania.

Do końca lat 80-tych ubiegłego stulecia w większości domów i mieszkań dostarczenie powietrza odbywało się przez nieszczelności w oknach.

Ostatnie 20 lat to okres produkcji coraz bardziej szczelnych okien, obecnie produkowane okna są w pełni szczelne.

Konsekwencją jest pojawienie się problemów z wentylacją spowodowanych przede wszystkim brakiem nawiewu powietrza.

 

Skutki złej wentylacji to przede wszystkim:
•pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniu,
•wzrostu wilgoci, a w konsekwencji rozwoju pleśni i grzyba.
Następuje kondensacja pary wodnej na powierzchni szyby („zaparowane okna”), a także niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach itp. Może to również wpływać na złe samopoczucie użytkowników, a nawet być zagrożeniem dla ich zdrowia i życia.

Skutecznym sposobem dostarczenia powietrza do pomieszczeń jest montaż nawiewników okiennych, urządzeń montowanych w oknie lub w ścianie, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.

 

Powinno się to odbywać w sposób ciągły, kontrolowany oraz w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Dostępne na rynku produkty różnią się wydajnością (ilością dostarczanego powietrza) oraz izolacyjnością akustyczną, czyli ochroną przed hałasem zewnętrznym.

Dostępne na rynku nawiewniki różnią się zasadą działania. Wyróżniamy:

•nawiewniki higrosterowane – urządzenia sterowane automatycznie, posiadają czujnik (taśma poliamidowa), który analizuje zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu, a następnie zmienia otwarcie nawiewnika, czyli dostosują ilość dostarczanego powietrza do potrzeb użytkowników Nawiewniki higrosterowane nie wymagają obsługi użytkownika, jednak posiadają możliwość ustawienia blokady w pozycji przepływu minimalnego.
Czy wiesz, że...
Skutecznym sposobem dostarczenia powietrza do pomieszczeń jest montaż nawiewników okiennych, urządzeń montowanych w oknie lub w ścianie, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.

•nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, wielkość przepływu zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wraz ze wzrostem różnicy ciśnienia zwiększa się napływ powietrza. Każdy nawiewnik, aby mógł być zaliczony do tej grupy musi posiadać ograniczenie – blokadę w okapie lub nawiewniku, która przy określonej wydajności nie pozwoli na zwiększenie przepływu, np. w przypadku silnego podmuchu wiatru.
Zgodnie z polskimi przepisami powietrze powinno być doprowadzone do wszystkich pokoi i kuchni z oknem zewnętrznym. Kanały wentylacyjne odprowadzające powietrze umieszczone są w tzw. pomieszczeniach technicznych, czyli kuchni, łazience, oddzielnym WC oraz pomieszczeniach bez okna, pokojach oddzielonych więcej niż dwojgiem drzwi oraz pokojach znajdujących się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym.

Podsumowując okno jest najlepszym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza, ale bez zastosowania dodatkowych elementów - nawiewników okiennych ilość powietrza, napływającego do pomieszczenia jest niewystarczająca do zapewnienia skutecznej wentylacji. 
       

 

źródło - www.administrator.pl                        


Wróć
Ważne telefony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.