Jak oszczędzać energię w mieszkaniu?

Dodano: 01.02.2011

Jak oszczędzać energię w mieszkaniu?

1. KRĘĆMY ZAWORAMI

Każdy z nas ma indywidualne odczucie komfortu cieplnego. Statystyka mówi, że osoby w wieku do 45 lat najlepiej czują się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 19-21 st.C, niemowlaki i osoby starsze preferują temperaturę o 1-2 stopnie wyższą. Nocą, gdy śpimy i jesteśmy zdrowi, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18 st.C. Starajmy się tak wyregulować zawory termostatyczne, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do indywidualnych potrzeb każdego z nas oraz pory dnia (nowoczesne zawory termostatyczne naprawdę nie "przeciekają", więc możemy nimi kręcić do woli, tym bardziej że temperaturę ustawiamy przy pomocy głowicy termostatycznej). Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika; grzejnik może być całkowicie zimny a w pomieszczeniu powinna utrzymywać się odpowiednia temperatura. Sytuacja taka może wystąpić na przykład gdy temperatura zewnętrzna jest stosunkowo wysoka (powyżej 5 st.C) i zaczynie działać regulator pogodowy, lub wskutek nasłonecznienia pomieszczeń, zawory termostatyczne zostaną całkowicie zamknięte; zimny grzejnik nie jest problemem, problemem jest dopiero zbyt niska temperatura w naszym mieszkaniu.


2. WYMIEŃ ZUŻYTE NA ŚWIEŻE

Celem wietrzenia pomieszczenia jest wymiana "zużytego" powietrza na "świeże" (czynność wykonywana kilka razy dziennie, a "obowiązkowa" przed snem). Aby uzyskać ten efekt przy zminimalizowaniu strat ciepła (niezależnie praktycznie od temperatury zewnętrznej) należy:
 odsunąć zasłony i firanki,
 zamknąć zawory termostatyczne w wietrzonym pokoju,
 otworzyć szeroko drzwi balkonowe lub okno (najlepiej dwa skrzydła),
 opuścić pomieszczenie na czas wietrzenia (od 3-5 min.) w czasie przewietrzania zamknąć drzwi do wietrzonego pokoju,
 po przewietrzeniu, zamknąć balkon lub okna i otworzyć zawory termostatyczne.
Ten sposób wietrzenia zapewni nam pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracimy ciepła "zmagazynowanego" w ścianach pokoju i meblach.

3. NIE WIETRZ BEZ SENSU

Często popełnianym błędem jest jedynie lekkie uchylanie lufcików lub okien na długi okres czasu, gdyż pozornie "mniej ciepła nam ucieknie". Efekt takiego "wietrzenia" będzie odwrotny; nie tylko nie przewietrzymy pomieszczenia, ale jeszcze dodatkowo spowodujemy wyziębienie ścian i wyposażenia, które są znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie tak "wywietrzonego" pomieszczenia do odpowiedniej temperatury wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła, gdyż oprócz konieczności ogrzania "świeżego" powietrza, będziemy musieli ogrzać także wyziębione ściany i meble. Jednocześnie w trakcie takiego "wietrzenia" zawór termostatyczny otwarty jest maksymalnie i grzejnik zużywa bardzo dużo ciepła, które od razu jest tracone.

 


5. POMYŚLMY O SĄSIADACH!


Nie starajmy się "na siłę" ograniczać zużycia ciepła np. utrzymując w mieszkaniach temperatury poniżej 16-17 st.C; takie działanie może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń i wystąpienia grzyba lub pleśni w pobliżu ścian zewnętrznych. Efektem będzie także możliwość występowania częstych przeziębień lub innych chorób mieszkańców niedogrzanego mieszkania. Kolejnym problemem jest fakt, że nasi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, gdyż ściany naszego mieszkania będą miały niższą temperaturę od zakładanej przy projektowaniu (z reguły projekty przewidują, że temperatura w mieszkaniach powinna wynosić 20 st.C). Oczywiście planując dłuższy wyjazd należy ogrzewanie ograniczyć.


6. POZWÓLMY IM DZIAŁAĆ


Zawór termostatyczny i grzejnik działają prawidłowo, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół grzejnika i głowicy termostatycznej. Zastawienie grzejnika meblami spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w bardzo ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zastawiający go mebel. Zasłonięcie grzejnika kotarą spowoduje, że ogrzane powietrze będzie praktycznie od razu wywiewane przez nasze okna (zwłaszcza jak są nieszczelne) i ciepło to zostanie bezpowrotnie stracone, a pokój będzie niedogrzany. Dodatkowo zasłonięcie grzejnika meblami lub zasłoną powoduje także nieprawidłową pracę zaworu termostatycznego; utrudniona wymiana ciepła między grzejnikiem a pomieszczeniem spowoduje, że powietrze wokół takiego grzejnika bardzo szybko się nagrzeje co spowoduje zamknięcie się zaworu termostatycznego, mimo, że temperatura w pomieszczeniu jest za niska. Dla osób korzystających z grzejnikowych podzielników kosztów dojdzie jeszcze fakt większego zużycia ciepła przez taki grzejnik, mimo bardzo niskiej efektywności ogrzewania. Radzimy tak przemeblować pomieszczenia, aby wszystkie grzejniki i zawory termostatyczne były odsłonięte i stosować zasadę "podwijania" firan i zasłon nad grzejnikami. W przypadku, gdy brak jest możliwości zmiany umeblowania, i nasz grzejnik będzie zasłonięty, najlepiej jest ustawić temperaturę na głowicy termostatycznej na minimalną.


7. OSZCZĘDZAJ CIEPŁO W CZĘŚCIACH WSPÓLNYCH BUDYNKU

Jeśli zauważą Państwo usterki w budynku:
 brak szyb na klatkach schodowych, suszarniach, pralniach, piwnicach
 nie domykające się drzwi wejściowe
 intensywne grzanie grzejników na klatkach schodowych
 ubytki w izolacji instalacji centralnego ogrzewania

należy je jak najszybciej zgłosić w administracji Spółdzielni.

 


 


Wróć
Ważne telefony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.